Çin'de Monte Edilen Airbus Uçakları Artıyor

Çin'de Monte Edilen Airbus Uçakları Artıyor

 

Airbus Çin Sivil Hava Aracı Şirketi Başkanı Chen Juming, dün düzenlenen 2017 Paris-Le Bourget Uluslararası Uzaycılık ve Havacılık Fuarı'nda yaptığı konuşmada, son yıllarda Airbus ile Çin havacılık sanayii iş birliğinin sürekli geliştiğini, Çin'de monte edilen Airbus uçaklarının sayısının artırılacağını kaydetti.

Chen Juming, 2008'de Tianjin kentinde Airbus A-320 tipi yolcu uçakları montaj hattının açılmasından bu yana, 324 adet A-320 tipi yolcu uçağının montajının burada tamamlanarak Çin'e teslim edildiğini hatırlattı. Chen, 2017'nin başından itibaren de 20 tane A-320 tipi uçağın teslim edildiğini belirtti.

Bununla birlikte, Tianjin'deki montaj merkezinin, A-320 tipi uçağın Asya'daki ana montaj hattı haline gelmesi, ileride Çin dışında diğer Asya ülkelerinin havayolu şirketlerine de uçak teslimatı yapılması hedefleniyor.

Tianjin'de kurulacak Airbus A-330 tipi yolcu uçakları montaj merkezinin inşasına Mart 2017'de başlandığını söyleyen Chen Juming, bu merkezin Airbus'ın Avrupa dışında açtığı ilk geniş gövdeli uçak montaj merkezi olacağını belirtti. Chen, burada ilk A-330 tipi uçağın montajının Eylül ayında tamamlanarak teslim edileceğini öngördüklerini dile getirdi.

Chen Juming'in verdiği bilgilere göre, şu an Airbus'ın tüm sivil uçaklarında Çin yapımı yedek parçalar kullanılmakta. Airbus'ın Çin havacılık sanayii ile iş birliği, ham madde alımı, temel teorik ve pratik havacılık teknolojilerinin araştırılması, yedek parçaların tasarımı ve yapımı gibi alanları kapsamakta.