Çin'de Millî Marş Yasası 1 Ekim'de Yürürlüğe Girecek

Çin'de Millî Marş Yasası 1 Ekim'de Yürürlüğe Girecek

 

Çin'de millî marşın en uygun şekilde çalınmasını ve söylenmesini sağlamayı hedefleyen yasa dün kabul edildi.

Çin'in en üst yasama organı Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi'nin iki ayda bir düzenlenen toplantısındaki ikinci mütalaanın ardından onaylanan yasa, ülkenin kuruluş yıldönümü olan 1 Ekim günü yürürlüğe girecek.

Sözleri şair Tian Han'a, bestesi ise müzisyen Nie Er'e ait olan Çin millî marşı, "Gönüllüler Marşı" adıyla da biliniyor.

Yeni yasaya göre, marşın sadece meclis oturumlarının açılış ve kapanışı ile anayasal yemin törenleri, bayrak törenleri, büyük kutlamalar, ödül törenleri, anma törenleri, ulusal anma günü etkinlikleri, önemli diplomatik durumlar, önemli spor etkinlikleri ve diğer resmî uygun ortamlarda çalınmasına izin verilecek.

Yasayla millî marşın cenazelerde, "uygunsuz" hususi durumlarda, ticari amaçlı etkinliklerde ve kamusal mekânlarda arka plan müziği olarak çalınmasına veya söylenmesine de yasak getirildi.

Yasaya göre, marşın sözlerini kasten değiştirenler, marşı içeriğini çarpıtarak veya saygısızca çalan veya söyleyenler 15 güne kadar gözaltına alınabilecek ve bu şahısların haklarında cezai işlem yapılabilecek.

Yasada, millî marşın ilkokul ve ortaokul ders kitaplarında yer alması, vatandaşların uygun durumlarda vatanseverliklerini göstermek için marşı söylemek için teşvik edilmesi gerektiği de vurgulandı.

Çin, 1990 yılında Millî Bayrak Yasası'nı, 1991 yılında da Millî Amblem Yasası'nı kabul etmişti.