Çin'de Hava Kirliliğiyle Mücadelede Sıkı Tedbirler Alınacak

Çin'de Hava Kirliliğiyle Mücadelede Sıkı Tedbirler Alınacak

 

Başkent Beijing ve çevresindeki bölgelerde hava kirliliğiyle mücadele için daha sıkı tedbirler alınacağı bildirildi.

Çin Çevre Koruma Bakan Yardımcısı Zhao Yingmin, basına yaptığı açıklamada, kış aylarında hava kirliliğinin azaltılması için Beijing ve Tianjin ile Hebei, Shanxi, Shandong ve Henan eyaletindeki 26 şehrin çelik üretiminde aşırı kapasite azaltımı hedeflerine belirlenen tarihten önce ulaşması gerektiğini söyledi.

Zhao, söz konusu şehirlerde, kirlilik yaratan tüm kaçak fabrikaların ekim sonuna dek kapatılması, toplam kömür tüketiminin azaltılması gerektiğini dile getirdi.

Zhao, merkezi ısıtma sistemlerinin çalıştığı kış mevsiminde, başkente komşu Hebei'deki başlıca çelik üreten şehirlerin üretim kapasitelerini yarıya indirmesi gerekliliğinin de altını çizdi.

Isıtmada kömür kullanımının, kirliliğe yüzde 30 oranında yükseliş olarak yansıdığını belirten Zhao, bu yüzden kış aylarındaki üretim kontrolünün de önem taşıdığını ifade etti.

Bakan Yardımcısı Zhao, ayrıca hava kirliliğine yol açan zararlı parçacık yoğunluğunu gösteren PM2,5 oranının Beijing-Tianjin-Hebei bölgesinde 2016 yılında 2013'e kıyasla yüzde 30'dan fazla gerilediği bilgisini de aktardı.

Zhao, buna rağmen, bölgede kış aylarında sıklıkla yoğun hava kirliliği görüldüğünü, sorunla mücadelede hâlâ zorluklarla karşılaşıldığını sözlerine ekledi.