Çin'de Gönüllü Hizmetler Gelişiyor

Çin'de Gönüllü Hizmetler Gelişiyor

Geçen yılsonu itibariyle yaklaşık 4.13 milyon insan, Beijing'de gönüllü işler için kayıt yaptırdı. Bu rakam on yıl öncesine göre 2,43 milyondan fazla bir artışa karşılık geliyor.

2008 Pekin Olimpiyat Oyunları sırasında gönüllülerin katkılarını değerlendirmek üzere Çarşamba günü düzenlenen bir toplantıda açıklamalar yapan Beijing Gönüllü Hizmet Federasyonu Genel Sekreter Yardımcısı Li Lei, kayıtlı gönüllülerin geçen yılın sonuna kadar 225 milyon saatten fazla karşılıksız hizmet ürettiklerini söyledi.

Çin'de gönüllü hizmetler sektörü, 2008'de düzenlenen Olimpiyatların etkisi ile yeni bir döneme girdi. İstatistikler, 2008 yılında 1,1 milyondan fazla insanın olimpiyat oyunlarına gönüllü olarak başvurduğunu ve 100.000 gönüllünün Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için doğrudan hizmet sunduğunu gösteriyor. Gönüllü hizmetler arasında toplum hizmeti, tıbbi bakım, yangınla mücadele ve acil durum kurtarma ve diğerleri hizmetler yer alıyor.

Çin'de gelişen gönüllü hizmetler toplumun birbirine güveninin de bir göstergesi. Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları için de gönüllü çalışmalarını teşvik etmek için belediye, gençlik ligi ve yerel makamlar birlikte çalışmaya başladı.