Çin, Yabancı Gazetecileri ÇKP Kongresine Davet Etti

Çin, Yabancı Gazetecileri ÇKP Kongresine Davet Etti

 

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi Başkanı Jiang Jianguo, yabancı gazetecileri, yakınlarda düzenlenecek ÇKP'nin 19. Ulusal Kongresine davet etti.

Jiang, dün Beijing'de yabancı medya kuruluşlarının temsilcileriyle görüşmesinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Jiang, beş yılda bir düzenlenen Kongrenin, dünyada etkisi sürekli artan ÇKP ve Çin için önemli etkinliklerden biri olduğuna dikkat çekti.

Jiang, geçen çarşamba günü 19. Ulusal Kongreye hazırlık mahiyetinde yapılan toplantıda Çin Cumhurbaşkanı ve ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping'in, Çin'in eyalet ve bakanlık düzeyindeki yetkililerine yönelik konuşması hakkında da bilgi verdi.

Söz konusu seminerin 19. Ulusal Kongrenin ideolojik, teorik ve politik zeminini hazırlamayı amaçladığını kaydeden Jiang, "Cumhurbaşkanı Xi, Parti üyelerinin ve Çin halkının en üst düzeyde güvenini ve saygısını kazanmıştır." ifadesini kullandı.

Jiang, 19. Kongrede ülkenin kısa ve uzun vadeli kalkınması ile ilgili bir dizi konuya dair çözüm bulunmasının beklendiğini dile getirdi.