Çin ve Sırbistan Başbakanları Bir Araya Geldi

Çin ve Sırbistan Başbakanları Bir Araya Geldi

 

Başbakan Li Keqiang, Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na (BRF) katılmak için Beijing'e gelen Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic'le dün bir araya geldi.

Çinli Başbakan görüşmede yaptığı konuşmada, Çin'in Sırbistan tarafıyla geleneksel dostluğu ortak kalkınmayı motive eden güce dönüştürerek, kalkınma stratejilerini kenetlemeye, her alanda geliştirilen karşılıklı yarara dayalı iş birliğini derinleştirmeye ve iki halka daha fazla yarar getirmeye hazır olduğunu belirtti.

Başbakan Li Keqiang, Macaristan-Sırbistan demiryolu projesini hatırlatarak, bunun iki ülkenin üretim kapasitesi iş birliği konusundaki örnek proje olduğunu, iki tarafın bu projeyi iyi yürüterek bölgede altyapı tesislerinin bağlanırlığının artırılmasına katkı yapması gerektiğini dile getirdi.

Li, Çin'in Sırbistan'la ikili ticaret hacmini artırmaya, tarım, kültür ve turizm alanlarındaki iş birliğini güçlendireceğini, Sırbistan dahil Orta ve Doğu Avrupa ülkeleriyle 16+1 mekanizması kapsamında ortak kazanç gerçekleştireceğini kaydetti.

Sırp Başbakan Aleksandar Vucic, Çin ekonomisinin büyümesinin diğer ülkelere yarar getireceğini ve Sırbistan'ın Çin'le iş birliği ni güçlendireceğini söyledi.

İki başbakan, görüşmenin ardından altyapı tesisleri, ekonomi ve ticaret gibi alanları kapsayan iş birliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık ettiler.