Çin ve Rusya, Kore Yarımadası Konusunda Temas Halinde

Çin ve Rusya, Kore Yarımadası Konusunda Temas Halinde

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Çin'in Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılma sürecinin hızlandırılmasına ve bölgedeki barış ve istikrarın korunmasına yardımcı olan bütün yapıcı çabaları olumlu karşıladığını belirtti.

Rus Sputnik haber ajansının haberine göre, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı, Moskova'nın Kore Yarımadası'ndaki sorunu çözmek için bir yol haritasını hazırladığını ve bu konuda Çin'le temaslarda bulunduğunu vurgulayarak, Çin tarafından ortaya konulan "iki yolun aynı anda izlenmesi" ve "iki durdurma" fikirlerini desteklediklerini belirtti.

Lu Kang, bugün düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Rus Bakan Yardımcısı'nın açıklamalarıyla ilgili olarak şunları söyledi:

"Çin, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılma sürecinin hızlandırılmasına ve yarımadadaki barış ve istikrarın korunmasına yardımcı olan bütün yapıcı çabaları olumlu karşılıyor. Kapsamlı stratejik iş birliği ve ortaklık ilişkilerine sahip Çin ve Rusya, uluslararası ve bölgesel işlerde sıkı temasları sürdürüyor. Çin tarafından ileri sürülen 'iki yolun aynı anda izlenmesi' ve 'iki durdurma' fikirleri ilgili tarafların kaygılarına son vererek, barış görüşmelerinin yeniden başlatılmasına fırsat sağlamayı hedefliyor. Bu öneriler, daha çok ülkeden anlayış ve destek kazanırken, Rusya'nın yol haritasıyla da örtüşüyor. İki taraf Kore nükleer sorununun çözümü için belirlenen yol haritası hakkında temasları sürdürüyor. "

Lu Kang ayrıca, Çin'in, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Kore Yarımadası'yla ilgili kararlarının kapsamlı ve bütün olarak uygulanması sürecinde, hem Kuzey Kore'nin (KDHC) nükleer programına karşı tedbir alınmasında, hem de yarımadadaki gerginliği tırmandıran eylemlerden kaçınılarak sorunun barışçı yolla çözülmesinde ısrar edilmesi gerektiği kanaatinde olduğunu belirtti.

"İki yolun aynı anda izlenmesi" fikri, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve bölgede barış mekanizmasının oluşturulması olmak üzere iki yolun eşitlik temelinde aynı anda izlenerek nükleer sorunun el birliğiyle çözülmesini hedefliyor. "İki durdurma" önerisi ise, KDHC'nin nükleer füze geliştirme faaliyetleri ile ABD ve Güney Kore'nin (Kore Cumhuriyeti) büyük çaplı askeri tatbikatlarının durdurulması suretiyle iki tarafı görüşme masasına tekrar oturtmayı amaçlıyor.