Çin ve Rusya Dışişleri Bakanları Almanya'da Buluştu

Çin ve Rusya Dışişleri Bakanları Almanya'da Buluştu

 

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Rus mevkidaşı ile yaptığı görüşmede, iki ülkenin küresel meselelerdeki stratejik istikrarın korunmasında önemli bir rol üstlenmesine ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı için Almanya'nın Bonn kentinde bulunan Wang Yi, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir görüşme yaptı.

Wang, Uluslararası ve bölgesel durumdaki karmaşık değişiklikler karşısında Çin ve Rusya'nın kapsamlı stratejik eşgüdüm ortakları olarak birbirlerini kararlılıkla desteklemeyi sürdürmesi gerektiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Wang, iki ülkenin kapsamlı işbirliğini derinleştirmeyi ve küresel meselelerdeki stratejik istikrarın korunmasında rol oynamayı sürdürmesi gerekliliğine de vurgu yaptı.

Çin'in gelecekte de Rusya ile üst düzey temasları korumayı arzuladığını dile getiren Wang, bu uyumu ve Bir Kuşak-Bir Yol girişimi ile Avrasya Ekonomik Birliği kapsamındaki işbirliğini güçlendirmeyi istediklerini ifade etti.

Çin'in Rusya ile başlıca uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde yakın iletişim ve koordinasyonu koruma arzusunda olduğunu belirten Wang Yi, Rusya ile kapsamlı stratejik ortaklığı inşa ederek, farklı küresel sınamalarla birlikte mücadele etmeyi istediklerini sözlerine ekledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da görüşmede, Çin ile başlıca ikili gündemin oluşturulması ve küresel meselelerde stratejik iletişim ve işbirliğinin ilerletilmesi için birlikte çalışacaklarını belirtti.

İki bakan, G20 ve BRICS çerçevesindeki ikili işbirliği üzerinde de fikir teatisinde bulundu. Görüşmede, G20 çerçevesi altındaki iletişim ve işbirliğinin derinleştirilmesinde mutabık kalındığı bildirildi.

Küresel ekonomi ve çok taraflı ticaret için açık ve kapsayıcı bir mekanizmanın varlığına ihtiyaç duyulduğuna işaret eden iki bakan, küresel yönetişimin ilerletilmesi ve G20 Hamburg Zirvesi'nin başarıyla düzenlenmesi konularında da anlaştı.

Çin ve Rusya dışişleri bakanları arasındaki görüşmede, BRICS çerçevesindeki işbirliğinin de masaya yatırıldığı bildirildi. Wang ve Lavrov'un BRICS mekanizmasının çok kutuplu bir dünya için önemli bir rol üstlenmesini sağlamada da uzlaştığı ifade edildi.

İki dışişleri bakanı, Kore Yarımadası'ndaki durumla ilgili olarak ise yarımadada barış ve istikrarın korunması için işbirliğini güçlendirme ve görüşmelerin yeniden başlaması için yeni çabalarda bulunma hususlarında mutabık kaldı.