Çin ve İngiltere Dışişleri Bakanları Telefonda Görüştü

Çin ve İngiltere Dışişleri Bakanları Telefonda Görüştü

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ile dün gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, ikili ilişkiler ve Myanmar sorunu üzerinde görüş alışverişinde bulundu.

Wang Yi, belirsiz uluslararası ortamla karşı karşıya bulunan Çin ve İngiltere'nin kapsamlı stratejik ortaklar olarak temasları güçlendirip küresel meselelerde istikrar sağlayıcı rol oynaması gerektiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Wang, Çin-İngiltere ilişkilerinin altın çağının inşası için İngiltere'nin karşılıklı siyasi güveni ve ikili ilişkilerin gelişimini olumsuz etkileyen konuları uygun şekilde ele alacağına inandığını dile getirdi.

Rakhine eyaletindeki mülteci sorununa da değinen Wang Yi, mültecilerin erken bir tarihte ülkelerine geri dönüşünün sağlanması ve konuyla ilgili nihai çözüm için Myanmar ve Bangladeş arasındaki iletişimin güçlendirilmesinde Çin ve İngiltere'nin yapıcı rol oynaması gerektiğini kaydetti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, İngiltere'nin Çin ile ilişkilerini geliştirmeye büyük önem verdiğini ifade ederek, Çin'in uluslararası ve bölgesel işlerde harcadığı çabaları takdirle değerlendirdi.

Hunt, ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve Myanmar sorunu dâhil gündemdeki küresel hususlarda Çin'le teması ve koordinasyonu sürdürmeye hazır olduklarını kaydetti.