Çin ve Filipinler Dışişleri Bakanları Görüştü

Çin ve Filipinler Dışişleri Bakanları Görüştü

 

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, New York'ta Filipinli mevkidaşı Alan Peter Cayetano ile ikili ilişkileri görüştü.

Wang, görüşmede, iki devlet başkanının liderliğinde Çin-Filipinler ilişkilerinin gelişme eğilimini koruduğunu belirtti.

Wang Yi, bunun iki halkın çıkarlarına uyduğu gibi, ASEAN üyesi ülkeler dâhil olmak üzere uluslararası toplumun da beğenisini kazandığını söyledi.

İki ülke arasındaki yakın iletişimin korunması ve ikili ilişkilerde uygulanabilir neticeler elde edilmesi için çalışılması gerektiğinin altını çizen Wang, bu sayede iki ülke halklarının somut faydalar sağlayacağını ve dostça iş birliğinin ilişkilerin anadamarı olacağını dile getirdi.

 

Dışişleri Bakanı Wang, Çin'in denizde kaynak arama çalışmalarını ortaklaşa yürütmede etkili yollar keşfetme hususunda Filipinler ile birlikte çalışmaya hazır olduğunu da ifade etti.

Filipinler Dışişleri Bakanı Cayetano, ülkesinin Çin ile daima gelişen ilişkilerden ve daima güçlenen ikili iş birliğinden memnun olduğunu söyledi.

Filipinli bakan, Çin'e ülkesinin kalkınmasına sağladığı kapsamlı yardımlar ve Manila yönetiminin ülkenin güneyindeki Marawi kentinde başlattığı terörle mücadele operasyonlarına verdiği desteklerden ötürü teşekkür etti.

Cayetano, Filipinler'in Çin ile farklı alanlardaki iş birliğini derinleştirmeye ve deniz kaynaklarının ortaklaşa geliştirilmesi için yollar keşfetmeye çalışmak suretiyle tüm dünyaya Çin-Filipinler ilişkilerinin ilerlediğine ve Güney Çin Denizi'ndeki durumun istikrara kavuştuğuna dair olumlu mesajlar göndermeyi istediğini sözlerine ekledi.