Çin ve Cibuti Liderlerinden Karşılıklı Kutlama Mesajları

Çin ve Cibuti Liderlerinden Karşılıklı Kutlama Mesajları

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Cibuti Devlet Başkanı İsmail Omar Guelleh, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 40. yıl dönümü dolayısıyla karşılıklı kutlama mesajları yayınladı.

Xi Jinping mesajında 40 yıllık süre zarfında ikili ilişkilerinin hep sağlıklı ve istikrarlı şekilde geliştiğine dikkat çekerek Kasım 2017'de ikili ilişkilerin stratejik ortaklık düzeyine çıkarıldığını ve Eylül 2018'de de iki ülke arasında Kuşak ve Yol'un ortaklaşa inşası ile ilgili mutabakat zaptının imzalandığını hatırlattı.

Xi, Guelleh ile birlikte diplomatik ilişkilerin 40. yıl dönümünü fırsata çevirerek siyasi güveni arttıracaklarını söyledi.

Çin-Afrika İş Birliği Forumu Beijing Zirvesi'nde belirlenen hedefleri yerine getirilmesini umduğunu ifade eden Xi Jinping, Cibuti ile Kuşak ve Yol çerçevesindeki işbirliğini derinleştirmeye ve ikili stratejik ortaklık ilişkilerini yeni bir düzeye taşımaya hazır olduklarını vurguladı.

İsmail Omar Guelleh ise kutlama mesajında, ikili ilişkilerin 40 yıl boyunca sorunsuz şekilde gelişmesinden büyük gurur ve memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Çin hükümetine ve halkına Cibuti'ye sağladığı destek ve yardımlardan dolayı teşekkür ettiğini dile getiren Guelleh, "Tek Çin" politikasını izlemeye devam edeceklerini yineledi.

Guelleh son olarak, Xi ile birlikte ikili ilişkileri derinlemesine geliştirmeyi arzuladığını dile getirdi.