Çin ve ABD Genelkurmay Başkanları Bir Araya Geldi

Çin ve ABD Genelkurmay Başkanları Bir Araya Geldi

Çinli ve ABD'li Genelkurmay Başkanları, Kore Yarımadası'nda giderek artan gerginlikler konusunda askeri ilişkileri ve temasları geliştirme konusunda fikir birliğine vardı.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Genelkurmay Başkanı Fang Fenghui ve ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford dün Beijing'de bir araya geldi.

Joseph Dunford'un bu ziyareti, ABD Başkanı Donald Trump'ın göreve başlamasının ardından Çin'e askeri alanda yapılan en yüksek düzeyde ziyaret olma niteliğini taşıyor.

Askeri yetkililer görüşmede, iki genelkurmay için yeni bir iletişim mekanizması oluşturulması konusunda çerçeve anlaşmasına vardılar.

Görüşmede Fang Fenhui, Xi Jinping ve Donald Trump'ın iki ordunun dostça gelişimini değerlendirdiğini ve gelişimin planı ile yönünü geliştirdiğini belirtti.

Fang, işbirliğinin Çin ile ABD için tek doğru seçenek olduğunu vurguladı ve iki tarafın büyük bir ortak olabileceğini dile getirdi.

Fang, ABD'li mevkidaşı ile karşılıklı anlayış ile güvenin güçlendirilmesi, işbirliğinin derinleştirilmesi ve riskler ile farklılıkların etkili bir biçimde yönetilmesi için çaba harcamayı istediklerine işaret etti.

Joseph Dunford ise, ABD ordusunun Çin Halk Kurtuluş Ordusu ile ilişkilerini geliştirmeyi sürdüreceğini belirtti. Dunford, her iki tarafın da iletişimi derinleştirmek ve güncel konuları yapıcı bir şekilde çözmek için fırsatlardan yararlanması gerektiğinin altını çizdi.

Dunford, "Her ne kadar pek çok zor sorunda aynı görüşü paylaşmıyor olsak da onları çözmek için aynı sorumluluğu paylaşıyoruz" dedi.

Fang ve Dunford görüşmede ayrıca, Taiwan, Güney Çin Denizi ile Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorun üzerinde fikir alışverişinde bulundu ve iki ülkenin diğer sorunlar hakkındaki ortak kaygılarını dile getirdi.

Dunford ayrıca, Çin askeri yetkilileri ile etkileşimde bulunmak ve Çin ordusu tarafından düzenenlenen bir tatbikatı izlemek için bugün (Çarşamba) Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun Kuzey Bölge Komutanlığı'ndaki bir askeri üssü ziyaret edecek.

Çin, Dunford'un Asya ziyaretlerinin ikinci durağı. ABD'li yetkili, Çin ziyaretinin ardından bu hafta içerisinde Japonya'ya geçecek.