Çin: Vatandaşımızın dövülmesi olayı uygun şekilde çözülmeli

Çin: Vatandaşımızın dövülmesi olayı uygun şekilde çözülmeli

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Vietnam'a bir Çinli turistin Vietnam sınır kapısında dövülmesi olayını uygun bir şekilde çözüme bağlama çağrısında bulundu.

Sözcü Geng'in bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında verdiği bilgiye göre, Çin olay üzerinde Vietnam nezdinde ciddi girişimlerde defalarca bulundu. Çin Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdürü bugün Vietnam'ın Beijing Büyükelçisi'ni bakanlığa çağırarak Çin'in tutumunu bir kez daha açıkladı. Çin'in Hanoi Büyükelçisi de Vietnam Dışişleri Bakanlığı'nın ilgili yetkilileriyle görüştü.

Vietnam Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, olayın bir an önce soruşturularak gerçeklerin ortaya çıkarılacağı kaydedildi.

Sözcü Geng, Çin hükümetinin yurtdışındaki Çin vatandaşlarının güvenliği ve meşru haklarının korunmasına büyük önem verdiğini dile getirdi.

Geng, Çin'in Vietnam'a zarar gören Çinli turistten özür dileme ve tazminat ödemenin yanı sıra, olaya karışan kişileri cezalandırma talebinde bulunduğunun altını çizdi.