Çin: Uluslararası Toplum Esrara “Hayır” Demeli

Çin: Uluslararası Toplum Esrara “Hayır” Demeli

Çin'in Viyana'da bulunan BM'ye bağlı örgütlerdeki daimi temsilcisi Wang Qun, uluslararası toplumun esrarın yasallaştırılmasına "hayır" demesi gerektiğini açıkladı.

Wang Qun, BM Uyuşturucu Maddeler Komisyonu'nun dün düzenlenen toplantısında yaptığı açıklamada, esrarın zararının çoktan kanıtlandığına işaret ederek, bunun Dünya Uyuşturucu Maddelerle Mücadele Antlaşması'nda açık bir dille yasaklanan bir madde olduğunu vurguladı.

Son yıllarda bir avuç ülkenin antlaşmadaki maddeleri ve uluslararası toplumun tepkisini göz ardı ederek, esrarın tedavi amaçları dışında kullanımını meşrulaştırdığına dikkat çeken Wang Qun, esrarın bu ülkelerde yasal tüketim ürünü haline geldiğini kaydetti.

Wang Qun'un verdiği bilgilere göre, Dünya Uyuşturucu Maddelerle Mücadele Antlaşması'nın uygulanıp uygulanmadığını denetleyen Uluslararası Narkotik Kontrol Kurulu, ekim ayında bir açıklama yaparak Kanada'nın esrar kullanımını yasallaştırmasını eleştirdi. Açıklamada, Kanada'nın bu uygulamasının Dünya Uyuşturucu Maddelerle Mücadele Antlaşması'nı da ihlal ettiği belirtildi.

Wang Qun, Çin'in Uluslararası Narkotik Kontrol Kurulu'nun bu tutumuna desteğini ifade ederek, Kanada'nın kararından doğacak olumsuz sonuçlardan endişe duyduklarını dile getirdi.

Uyuşturucu maddelerle mücadelenin küresel toplumsal yönetiminin önemli bir parçasını oluşturduğuna dikkat çeken Wang Qun, bu mücadelenin ciddiyetini koruduğu bir dönemde, uyuşturucu maddelerle mücadele sistemine zarar veren herhangi bir eylemin tüm dünya ülkelerinin ortak çıkarlarını tehdit edeceğini sözlerine ekledi.