“Çin-Türkiye Stratejik İş Birliği İlişkileri Daha Yüksek Seviyeye Taşınacak”

“Çin-Türkiye Stratejik İş Birliği İlişkileri Daha Yüksek Seviyeye Taşınacak”

 

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ve Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu, bugünkü görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Wang Yi, Çin-Türkiye Dışişleri Bakanları İstişare Mekanizması İkinci Toplantısı'nda Çavuşoğlu'yla bazı konularda fikir birliğine vardıklarını belirtti.

Wang, Türk Bakan ile Çin-Türkiye stratejik iş birliği ilişkilerinin iki ülke liderlerinin fikir birliği ışığında ilerletilmesi konusunda mutabakata vardıklarını ifade etti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son iki yılda dört defa görüştüğünü dile getiren Wang, iki liderin ikili ilişkilerin sağlıklı gelişmesi için önemli konularda fikir birliğine vararak, ikili ilişkilerin geleceği için stratejik plan ortaya koyduklarını vurguladı.

Wang bu konuyla ilgili olarak "İki taraf bu fikir birliğini kapsamlı şekilde yerine getirerek, çeşitli alanlardaki iş birliğinde daha fazla sonuç alınmasını hızlandırmalı" ifadelerini kullandı.

Wang Yi, Çin ile Türkiye arasındaki karşılıklı yarara dayalı iş birliğinin iş birliği ve ortak kazanç ilkeleri temelinde derinleştirilmesi konusunda da fikir birliğine varıldığının altını çizdi.

Wangi Yi konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

"Yeni kalkınan önemli iki ekonomi olan Çin ve Türkiye arasında sağlam iş birliği temeli ve güçlü tamamlayıcılık bulunuyor. Bu yeni atmosferde iki taraf Kuşak ve Yol ile Orta Koridor projelerinin kenetlenmesini hızlandırarak, ikili iş birliğinde ortaya çıkan somut problemleri bir an önce çözüp, önemli stratejik projelerdeki iş birliğini ilerletmeli."

Wang Yi, Türk mevkidaşıyla terörle mücadele iş birliğinin derinleştirilmesi ve güvenliğin beraber korunması konusunda da mutabakata vardıklarını söyledi.

Wang terörle mücadelede iş birliği hakkında ise şöyle konuştu:

"Terörle mücadele iş birliğinin derinleştirilmesi ve güvenliğin beraber korunması, Çin ve Türkiye'nin temel çıkarlarına tamamen uyduğu gibi, iki ülke arasındaki karşılıklı stratejik güveni derinleştirmenin de en temel içeriği. Çin, Türkiye'nin devlet egemenliği, güvenliği ve istikrarını korumak için gösterdiği çabaları kararlılıkla destekliyor. Çavuşoğlu, Çin'in güvenliğinin Türkiye'nin güvenliği olduğunu ve ülkesinde Çin'e yönelik hiçbir olumsuz faaliyete izin vermeyeceklerini vurguladı. Türkiye'nin 'Doğu Türkistan İslami Hareketi'ni terör listesine dahil ettiğini söyledi. Çin, Türkiye'nin bu tutumunu takdirle karşılıyor."

Wang Yi ayrıca, odak sorunların siyasi yolla çözülmesi ve bölgesel barış ile istikrarın korunmasında ısrar edilmesi konusunda da mutabakata vardıklarına dikkat çekti.

Mevlüt Çavuşoğlu ise, Türkiye'nin Tek Çin politikasına en büyük desteği veren ülkelerden biri olduğunu söyleyerek, "Çin'in güvenliğini kendi güvenliğimiz gibi görüyoruz. Gerek ülkemizde, gerek bölgemizde Çin'e yönelik hiçbir olumsuz faaliyete izin vermiyoruz." diye konuştu.

Çavuşoğlu, Çin'in önderliğindeki "Kuşak ve Yol" inşasını olumlu karşılayarak, Çin'le güvenlik, ekonomi ile ticaret, turizm, eğitim ve kültür gibi alanlardaki iş birliğini genişletmeye devam etmeye hazır olduklarını ifade etti.