Çin: Ticaret haklarımızı kararlılıkla koruyacağız

Çin: Ticaret haklarımızı kararlılıkla koruyacağız

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, ABD'nin Çin ile ticari ilişkileri zedeleyen eylemlerde bulunması halinde, Çin'in yasal ticaret haklarını kararlılıkla koruyacağını açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, ticaret ofisine Çin'in ABD'den fikri mülkiyet hırsızlığı yapıp yapmadığını inceleme talimatı veren kararnameyi imzaladı. 1974 Ticaret Kanunu'nun 301. maddesi uyarınca Trump, imzaladığı başkanlık kararnamesi ile ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer'ı soruşturma için görevlendirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Çin hükümetinin bu konudaki tutumu hakkında bilgi verdi.

Hua, ABD'nin çok taraflı kuralları çiğneyen bir taraf olmaması gerektiğine işaret ederek, ticari korumacılık konusunda Washington yönetiminin atacağı herhangi bir adımın ikili ticari ilişkilere ve iki tarafın işletmelerine zarar vereceğini kaydetti.

Sözcü Hua, ABD'nin gerçekleri göz ardı ederek, çok taraflı ticari kurallara saygı göstermeyen eylemlerde bulunması halinde, Çin'in uygun şekilde karşılık mutlak vereceğini ve yasal haklarını koruyacağını belirtti.