Çin: “THAAD” ikili ekonomik ilişkileri olumsuz etkiliyor

Çin: “THAAD” ikili ekonomik ilişkileri olumsuz etkiliyor

 

Çin, "THAAD" sisteminin Güney Kore'ye (KC) geçici olarak konuşlandırılmasının, kendi stratejik ve güvenlik çıkarlarına ciddi zarar verdiği gibi Güney Kore ile arasındaki ekonomik ve ticari iş birliğini de olumsuz etkileyeceğini açıkladı.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında THAAD füze savunma sisteminin kurulumuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Son yıllarda Çin ile Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin genel olarak istikrarlı geliştiğini söyleyen Gao, ancak iki ülke arasındaki iş birliği ve iletişimin, halklarının desteğine de ihtiyaç duyduğuna işaret etti.

Sözcü, Güney Kore'nin "THAAD"ı konuşlandırmasının, Çin'in stratejik ve güvenlik çıkarlarına ciddi zarar verdiği gibi, Çin halkının Güney Kore'ye olan dostluk duygularını da incittiğini ve iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin sağlıklı gelişmesini olumsuz etkileyeceğini belirtti.

Sözcü, Güney Kore'den Çin'in çıkarlarına ve haklı kaygılarına saygı gösterip, ilgili sorunları uygun şekilde çözerek, ikili ekonomik ve ticari iş birliğine elverişli ortam yaratmasını beklediklerini kaydetti.