Çin: Suriye'nin yeniden yapılanmasında olumlu rol oynayacağız

Çin: Suriye'nin yeniden yapılanmasında olumlu rol oynayacağız

 

Çin Dışişleri Bakanlığı, Suriye'nin yeniden yapılanması sürecine uluslararası toplumla birlikte olumlu etkide bulunmaya hazır olduklarını kaydetti.

Rus medyasında yer alan habere göre, Çin'in Suriye Özel Temsilcisi Xie Xiaoyan, Çin'in Suriye'nin yeniden yapılanma sürecine katılma konusunda istek ve beceriye sahip olduğunu, ancak bu çalışmaların tüm ülkelerin ortak çabasıyla hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bugün düzenlenen basın toplantısında, Suriye'deki son durumu değerlendirdi.

Suriye'de son günlerde olumlu gelişmeler sağlandığını hatırlatan sözcü, ilgili tarafların 4. çatışmazlık bölgesinin kurulması konusunda mutabakata vardığını ve terörle mücadele operasyonlarının sürdüğünü ifade etti.

Uluslararası toplumun mevcut fırsatları değerlendirerek, BM'nin arabuluculuk rolünü desteklemeye devam etmesini istediklerini dile getiren Çinli sözcü, Cenevre barış görüşmeleri ve Astana toplantıları gibi platformlarda siyasi çözüm süreci, ateşkesin sürmesi ve şiddet olaylarının sonlanması hususlarında yeni ilerlemeler kaydedilmesini umduklarını ifade etti.

Suriye'nin yeniden yapılanması konusuna da değinen Sözcü Lu Kang, Çin'in bu süreçte uluslararası toplumla birlikte olumlu rol oynamaya hazır olduğunu vurguladı.