Çin: Suriye sorununda somut ilerleme kaydedilmeli

Çin: Suriye sorununda somut ilerleme kaydedilmeli

 

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, Suriye'deki tüm tarafların Astana ve Cenevre'de yapılan barış görüşmeleriyle sağlanan platformlardan faydalanmalarını istedi.

Sözcü, sorunun çözümü yolunda somut ilerleme kaydedilmesi ve tüm tarafların hassasiyetlerine saygı gösteren bir çözüme ulaşılması gerektiğini söyledi.

Sözcü Hua Chunying, bugün düzenlenen basın toplantısında Suriye sorunuyla ilgili olarak Cenevre'de gerçekleştirilen barış görüşmelerini değerlendirdi.

Sözcü, barış görüşmelerinin 6. turunun 19 Mayıs'ta sona erdiğini ve Suriye hükümeti ile muhalif grupların fikir alışverişinde bulunduğunu, anayasa konusunda özel toplantı tertip edildiğini hatırlattı. Sözcü, Birleşmiş Milletler'in, özellikle Suriye sorunu özel elçisinin harcadığı çabaları Çin'in olumlu karşıladığını belirtti.

Hua Chunying, Suriye'deki tüm tarafların siyasi diyalog yoluyla karşılıklı siyasi güveni oluşturarak çözüm taslağına varmaları çağrısında bulundu.

Öte yandan Çin hükümetinin Suriye sorunu özel elçisinin çözüm için temasları da sürüyor. Çin'in özel elçisi, Cenevre'de Suriye hükümeti, muhalif gruplar, Rusya ve Türkiye dahil ilgili taraflarla temas kurdu ve arabuluculuk yürüttü. Çin'in önümüzdeki dönemde yapıcı rolünü sürdürmeye devam edeceği belirtiliyor.