Çin: Sivilleri korumak için çatışmalar önlenmeli

Çin: Sivilleri korumak için çatışmalar önlenmeli

 

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Liu Jieyi, çatışma bölgelerindeki siviller ile sağlık personeli ve tesislerine yönelik tehditlerin tamamen yok edilmesi için çatışmaların önlenmesi ve çözüme bağlanması çağrısı yaptı.

Güvenlik Konseyi'nde dün "Çatışmalarda Siviller ile Sağlık Personeli ve Tesislerini Koruma" konulu bir açık oturum düzenlendi.

Liu Jieyi, dünya ülkelerinin, insanlığın kader ortaklığı bilinci edinerek, barışçıl ve istikrarlı bir uluslararası ortam yaratılması için çalışması gerektiğini belirtti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in çatışmaların önlenmesi ve barışın muhafaza edilmesi yönündeki çalışmaları var güçle ilerlettiğine işaret eden Liu, bu çalışmaların söz konusu hedefe ulaşılması için yürütülen önemli çabalardan biri olduğunu ifade etti.

Liu, uluslararası toplumun bu çalışmalara paralel olarak hareket etmesi, 2020 Sürdürülebilir Kalkınma Programı'nı yerine getirmesi ve çatışmalara neden olan sorunları çözmesi gerektiğinin altını çizdi.

Sivillerin korunması sorumluluğunu çatışmaların yaşandığı ülkelerin hükümetleri ve çatışan tarafların üstlenmesi gerektiğine dikkat çeken Liu ayrıca, çatışmalarda insani yardım çalışmalarının uygun bir şekilde yürütülmesinin önemine de vurgu yaptı.