Çin: Sivil havacılık güvenliği için iş birliği güçlendirilmeli

Çin: Sivil havacılık güvenliği için iş birliği güçlendirilmeli

 

Çin, uluslararası toplumun, küresel sivil havacılık sistemini terör saldırılarından korumak için iş birliğini güçlendirmesi gerektiğini açıkladı.

Çin'in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haitao, dün Güvenlik Konseyi'nde sivil havacılık alanındaki güvenlik ve terörle mücadeleyle ilgili olarak düzenlenen oturumda Çin'in tutumunu açıkladı.

Wu, sivil havacılığın dünya ülkeleri arasındaki bağlantının güçlendirilmesinde büyük önem taşıdığına değinerek, siyasi ve kültürel değişim ile ekonomik ve ticari iş birliğinin yoğunlaştırılmasında da önemli rol oynadığına işaret etti.

Wu, son yıllarda terör örgütlerinin sivil havacılığı hedefleyerek halkın can ve mal güvenliğine zarar verdiği gibi, devletlerin istikrarı ile sosyal ve ekonomik gelişmelerde de olumsuz etkiler yarattığını ifade etti.

Wu, uluslararası toplumun iş birliğini güçlendirerek, küresel sivil havacılık sistemini terör saldırılarından korumak için verimli tedbirler alması gerektiğini vurguladı.

Wu Haitao, konuyla ilgili alınacak önlemleri şöyle sıraladı:

-Sivil havacılığa yönelik terör eylemlerini önlemek ve bu eylemlere darbe indirmek üzere standart belirlenmesi;

-Gelişmekte olan ülkelerin terörle mücadele yeteneklerinin güçlendirilmesi;

-Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararları uygulanarak, sivil havacılığı terör saldırılarından koruma konusunda uluslararası iş birliğinin pekiştirilmesi.

Wu, uluslararası terörle mücadele cephesindeki önemli üyelerden biri olan Çin'in, sivil havacılık alanında terörle mücadele iş birliğini hızlandırmaya, kendi sivil havacılık sektörünün güvenlik seviyesini yükseltmeye ve uluslararası sivil havacılık örgütüyle güvenlik alanında iş birliğini güçlendirmeye hazır olduğunu söyledi.