Çin Sıkı Bir BRICS İş Birliği Arzuluyor

Çin Sıkı Bir BRICS İş Birliği Arzuluyor

 

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, BRICS ülkeleri dışişleri bakanları toplantısı öncesinde dün Beijing'de Güney Afrikalı, Hint ve Rus bakanlarla bir araya geldi.

Wang Yi, bu görüşmelerde, BRICS ülkeleri arasındaki iş birliğinin sıkılaştırılması çağrısında bulundu.

Wang, Güney Afrika Dışişleri Bakanı Maite Nkoana-Mashabane ile ikili görüşmesinde, belirsizliklerin arttığı bir uluslararası ortamla karşı karşıya bulunan BRICS ülkelerinin dayanışmayı güçlendirerek, insanlık için ortak kader topluluğunu oluşturma sürecinde öncü rol oynamaları gerektiğini belirtti.

Wang Yi, Çin-Afrika İşbirliği Forumu ve BRICS ülkeleri mekanizmasının güçlendirilmesi için Çin'in Güney Afrika'yla koordinasyonu artırmaya, hem iki ülkenin hem de diğer gelişmekte olan ülkelerin ortak çıkarlarını korumaya hazır olduklarını dile getirdi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Hindistan Dışişleri Bakanı Vijay Kumar Singh ile görüşmesinde yaptığı konuşmada, önemli etki gücüne sahip iki ülke olarak Çin ve Hindistan'ın, BRICS, Shanghai İşbirliği Örgütü ve diğer çok taraflı çatılar altında iş birliğini güçlendirerek, bölgenin ve dünyanın barışı ile istikrarına katkı yapmaları gerektiğini ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la görüşmesinde ise Wang Yi, Çin ve Rusya'nın BRICS mekanizması kapsamında önemli iş birliği ortakları olduklarına dikkat çekti. Wang, Çin'in Rusya'yla iş birliğini derinleştirerek, BRICS ülkeleri arasında karşılıklı stratejik güveni artırmaya, iş birliği mekanizmasını güçlendirmeye, kültürel iletişim ve personel değişimini hızlandırmaya istekli olduğunu belirtti.

Wang Yi, Çin'in ayrıca BRICS ülkelerinin uluslararası arenada tek ses olması için çaba göstererek, eylül ayında Xiamen şehrinde düzenlenecek BRICS Liderleri 9. Zirvesi'nin hazırlıklarını ilerleteceklerini sözlerine ekledi.

Güney Afrikalı, Hint ve Rus bakanlar, Çin'le eşgüdüm yaparak, BRICS Zirvesi'nin başarıyla düzenlenmesi için ortak çaba göstereceklerini vurguladılar.