Çin-Rusya Maliye Bakanları Diyaloğu'nda Mutabakata Varıldı

Çin-Rusya Maliye Bakanları Diyaloğu'nda Mutabakata Varıldı

 

7. Çin-Rusya Maliye Bakanları Diyaloğu bugün Shanghai'de düzenlendi.

Diyalogda, Çin ve Rusya arasındaki makro ekonomik durumlar ile politikalar, yapısal reformlar, maliye alanında ikili ve çok taraflı iş birliği gibi konular üzerinde mutabakat sağlandı.

Çin Maliye Bakanı Xiao Jie ve Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov'un başkanlık yaptığı diyalogda, makro ekonomik politikalardaki eşgüdümün ve reform deneyimleri paylaşımının güçlendirilmesine vurgu yapıldı.

Diğer BRICS ülkeleriyle küresel yönetişimi hızlandırarak, her türlü ticaret korumacılığına karşı çıkma ve dışa açık dünya ekonomisini geliştirme konusunda mutabakat sağlandı.

Diyalogda ayrıca, Kuşak ve Yol inisiyatifi çerçevesinde finansman iş birliği yapılmasının yanı sıra, uzun vadeli, istikrarlı, sürdürülebilir ve risklerin kontrol altında tutulduğu çok yönlü bir finansman yapısının oluşturulması konusunda da fikir birliğine varıldı.

Öte yandan taraflar, Renminbi cinsinden egemen tahvil iş birliği üzerinde de görüş alışverişinde bulundu. Çin bu konuda, Rusya'nın uygun bir zamanda piyasaya Renminbi cinsinden egemen tahvil sürmesini olumlu karşılıyor ve destekliyor.