Çin-Rusya Enerji İş Birliği Komitesi Toplandı

Çin-Rusya Enerji İş Birliği Komitesi Toplandı

 

Çin-Rusya Enerji İşbirliği Komitesi dün Beijing'de toplandı. Çin Başbakan Yardımcısı Zhang Gaoli ve Rus mevkidaşı Arkady Vladimirovich Dvorkovich toplantıya eşbaşkanlık etti.

Zhang Gaoli, toplantıda yaptığı konuşmada, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in desteği altında iki ülke arasındaki enerji iş birliğinde verimli sonuçlar kazanıldığına işaret ederek, Rusya'nın Çin'in en büyük petrol ve elektrik tedarikçisi ve beşinci büyük kömür tedarikçisi olduğunu söyledi.

İki ülke arasında bir dizi enerji projesinin sorunsuz şekilde uygulanmakta olduğunu belirten Zhang Gaoli, iş birliği alanları ve modellerinin sürekli olarak genişletildiğini, bunun Çin-Rusya kapsamlı stratejik ortaklığının güçlendirilmesine katkı yapacağını kaydetti. Zhang Gaoli, iki ülkenin enerji iş birliğini yeni düzeye taşımak ve ortak kalkınmayı hızlandırmak için birlikte çaba harcamaları gerektiğini belirtti.

Dvorkovich toplantıda yaptığı konuşmada, Rusya'nın Çin ile el ele vererek, enerji dâhil çeşitli alanlarda çok taraflı iş birliğini pekiştireceklerini ve ikili ticaret ve yatırım iş birliğini istikrarlı şekilde ilerleteceklerini söyledi.

İki lider, daha sonra Çin-Rusya Enerji İşbirliği Komitesi 14. toplantısının özetini imzaladılar.