“Çin-Pakistan dostluğu her koşulda kanıtlanmıştır”

“Çin-Pakistan dostluğu her koşulda kanıtlanmıştır”

 

Çin Başbakan Yardımcısı Wang Yang İslamabat'ta Pakistan'ın bağımsızlığının 70. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen kutlama töreninde konuşma yaptı.

Wang Yang konuşmasında, uluslararası ortam nasıl olursa olsun, zor anlarda gerçek dost olduklarını kanıtlayan Çin ve Pakistan'ın her zaman iyi komşu, iyi dost, iyi ortaklık olacaklarını söyledi.

Öte yandan Pakistan Başbakanı Şahid Hakan Abbasi, dün İslamabat'ta Pakistan'ın bağımsızlığının 70. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen kutlama etkinliklerine katılan Çin Başbakan Yardımcısı Wang Yang'la görüştü.

İki taraf, Çin ve Pakistan arasında öze ilişkin işbirliğinin derinleştirilmesi için kapsamlı fikir birliğine vardı.

Çin ve Pakistan'ın iyi dost ülkeler olarak, her koşulda stratejik ortaklık ilişkisi kurduklarını hatırlatan Çin Başbakan Yardımcısı Wang Yang, iki ülkenin somut işbirliğinde son yıllarda verimli sonuçlar elde edildiğine ve ikili ticaretin sürekli arttığına işaret etti.

Wang Yang, Çin ile Pakistan arasında serbest ticaret anlaşması müzakerelerinin ikinci aşamada pürüzsüz bir şekilde gerçekleştirildiğini, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru inşasında memnuniyet verici ilerlemeler kaydedildiğini ve kültür alanında iletişim ve işbirliğinde büyük başarılar elde edildiğini vurguladı.

Wang, iki ülkenin Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Pakistan liderinin vardıkları önemli fikir birliklerini yerine getirerek ve iki ülke arasındaki somut işbirliğinde daha fazla sonuç kazanılmasını hızlandırarak iki halka daha yararlı olmak için çalışacağını kaydetti.

Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun Kuşak ve Yol inisiyatifi kapsamında önemli bir proje olduğuna işaret eden Wang Yang, iki tarafın uzun vadeli planlalar yaparak projeyi düzenli bir şekilde ilerletmesi gerektiğini belirtti.

Wang Yang, iki ülkenin ekonomik ve ticari alanlardaki potansiyelini ortaya çıkararak, ikili ticaretteki artışı ve ticaret dengesini koruması gerektiğini de dile getirdi.

Başbakan Yardımcısı Wang, iki ülkenin eğitim, bilim, kültür ve sağlık gibi alanlardaki işbirliğini güçlendirerek, Çin-Pakistan işbirliğinin temelini sağlamlaştırması gerektiğini sözlerine ekledi.

Şahid Hakan Abbasi ise, Çin'in desteği ve yardımının son zamanlarda Pakistan ekonomisinin durmaksızın büyümesinde önemli rol oynadığına vurgu yaptı.

Abbasi, ülkesinin Çin'le birlikte Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru inşasını hızlandırarak ve ikili ticareti genişleterek, çeşitli alanlarda somut işbirliğini derinleştireceğini kaydetti.