Çin, Myanmar'ın İç Barışını Destekliyor

Çin, Myanmar'ın İç Barışını Destekliyor

 

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Beijing'de düzenlenen Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na (BRF) katılan Myanmar Devlet Müşaviri Ang San Su Çi ile dün bir araya geldi.

Xi görüşmede yaptığı konuşmada Çin ile Myanmar arasındaki dostluğun uzun geçmişe dayandığını ve iki ülkenin ortak stratejik çıkarları bulunduğunu belirtti.

Xi, Çin'in Myanmar'la birlikte dostluğu arttırıp karşılıklı yarara dayalı iş birliğini yoğunlaştıracağını ve ikili ilişkileri yeni düzeye taşıyacağını kaydetti.

Çin'in Myanmar'ın barış sürecine gerekli desteği sağlamaya ve Myanmar'la birlikte sınır bölgesindeki güvenlik ve istikrarı korumaya hazır olduğuna dikkat çeken Xi, ayrıca, Kuşak ve Yol inisiyatifi çerçevesinde ortak kazancı gerçekleştirmek için ortak çaba harcayacağını söyledi.

Ang San Su Çi, Kuşak ve Yol girişiminin bölgeye ve dünyaya barış, uzlaşma ve refah getireceğine işaret ederek Myanmar'ın Çin'le hükümetler arası, partiler arası koordinasyonu ve halklar arası değişimi artırıp karşılıklı anlayış ve güveni pekiştirmeye hazır olduğunu dile getirdi. Ang San Su Çi, Çin'le ülkesi arasındaki sınır bölgesinde barış ve huzur için elinden geleni yapacaklarını sözlerine ekledi.