“Çin, Mısır'ın demir yolu renovasyonu için en ideal ortak”

“Çin, Mısır'ın demir yolu renovasyonu için en ideal ortak”

Mısır Taşımacılık Derneği Başkanı Mohamed Shehata, Çin'in ülkesindeki demir yolu renovasyonuna yardım edebileceğini belirtti.

Mohamed Shehata, dün Xinhua Haber Ajansı muhabirine verdiği demeçte, ülkedeki mevcut demir yolu hatları ve trenlerin uzun süredir kullanıldığını ve bir an önce yenilenmesi gerektiğine işaret etti.

Shehata, ayrıca demir yoluna ilişkin yönetim seviyesinin de nispeten geride kaldığı gibi, makinist ve demir yolu işçilerin de genel olarak eğitimden yoksun olduğunu söyledi.

Shehata, 11 Ağustos'ta meydana gelen ve 49 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazanın, demir yolu bakımının halkın can güvenliğiyle ilişkili olduğunu hükümete hatırlattığını belirtti.

Çin'in, Mısır'ın demir yolu altyapısı alanında "modernleşme atılımı" için ideal bir ortak olduğunu belirten Shehata, "Çin'in sağladığı ürünler, Avrupa ülkeleriyle aynı teknolojiye sahip ancak fiyatları daha düşük. Ayrıca biz Çinli bankalardan kredi de isteyebiliriz." dedi.

Shehata, Çin ve Mısır'ın demir yolu alanında işbirliğini güçlendirmesinin Kuşak ve Yol inşası için de daha elverişli koşullar yaratacağını belirterek, Çin'in Afrika ülkelerinin işbirliği ortağı olduğunun altını çizdi.

Shehata, son olarak Çin ile Mısır'ın demir yolu alanındaki işbirliğinin büyük bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çekti.