Çin Milli Günü Resepsiyonu

Çin Milli Günü Resepsiyonu
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Çin'de Türkiye Turizm Yılı ilan edilen 2018'den başlayarak daha fazla Çinliyi Türkiye'de misafir etmek istiyoruz." dedi.

Çin'in 68'inci kuruluş yıl dönümü, Çin'in Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang'ın ev sahipliğinde Marriott Otel'de düzenlenen resepsiyonla kutlandı.

Resepsiyona Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Mehdi Eker, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı Kan'ın yanı sıra çok sayıda diplomatik misyon temsilcisi ile davetliler katıldı. 

İki ülke milli marşlarının çalındığı resepsiyonda konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Çin'in kuruluşunun 68'inci yıl dönümü dolayısıyla Büyükelçi Yu'ya tebriklerini iletti. 

Türkiye ile Çin arasındaki diplomatik ilişkiler 1971'de kurulmuş olsa da eski İpek Yolu ile bağlanan Türk ve Çin uygarlıklarının ilişkilerinin binlerce yıllık olduğunu söyleyen Yılmaz, son yıllarda iki ülke arasında tüm düzeylerde gerçekleştirilen karşılıklı ziyaretlerin stratejik ilişkilere katkı sağladığını belirtti. 

Türkiye ile Çin'in Birleşmiş Milletler ve G-20 gibi uluslararası platformlarda yakın işbirliği yürüttüğünü dile getiren Yılmaz, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin de "mükemmel" ifadesiyle nitelediği siyasi bağlara paralel şekilde ilerlediğini kaydetti.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 27 milyar doları aştığını bildiren Yılmaz, orta vadede bu rakamın iki katına ulaşılmasını hedeflediklerini ifade etti. 

Çin ile Türkiye arasındaki bir diğer işbirliği alanının da turizm olduğunu söyleyen Yılmaz, Türk Hava Yolları'nın Çin'in Shanghai, Beijing, Hong Kong ve Huanchaco gibi büyük şehirleri ile Türkiye arasında uçuşlar gerçekleştirdiğine dikkati çekti. 

Ayrıca, elektronik vizenin turistlere ayrı bir kolaylık sağladığını vurgulayan Yılmaz, "Bu bağlamda Çin'de Türkiye Turizm Yılı ilan edilen 2018'den başlayarak daha fazla Çinliyi Türkiye'de misafir etmek istiyoruz." diye konuştu.

Yılmaz, gelecek yıl Beijing'de Türk dili, sanatı ve kültürünü tanıtmak amacıyla Yunus Emre Enstitüsü'nün bir şubesini açmayı planladıklarını aktardı. 

- "Çin ve Türkiye el ele vererek birlikte ilerleyecek"

Büyükelçi Yu da Çin'in 68 yılda, stratejik tedbirleri ve çeşitli alanlardaki reformları sayesinde büyük başarılar elde ettiğini belirtti.

Yu, geçen yıl 11 trilyon doları aşan gayrisafi yurtiçi hasılasıyla Çin'in dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olduğunu söyledi.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in "Dünya iyi olursa Çin ancak iyi olur, Çin iyi olursa dünya daha da iyi olur." sözünü aktaran Yu, "Çin diğer ülkelerle ortak çıkarlarını çoğaltarak dünya ülkelerinin ortaklaşa gelişmesine daha çok güç katmaya, fırsat sunmaya ve dünya barışına katkı sağlamaya devam edecektir." diye konuştu.

Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilere de değinen Yu, karşılıklı ziyaretler ve iş birliği mekanizmalarıyla iki ülkenin siyasi, ekonomik, ticari ve kültürel ilişkilerinin daha da sağlamlaşacağını söyledi.

Büyükelçi Yu, gelecek yıl kutlanacak "Türkiye Turizm Yılı" çerçevesinde daha çok Çinli turistin Türkiye'yi ziyaret edeceğini belirtti.

Yu, "İki hükümetin ve her çevreden gelen insanların ortak çabaları sonucu, Çin ve Türkiye'nin el ele vererek birlikte ilerleyeceğine, iş birliğiyle ortak kazanç sağlayacağına, ikili stratejik iş birliğinin bir üst seviyeye varacağına olan inancım tamdır." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Bakan Yılmaz ve Büyükelçi Yu, sinoloji alanındaki çalışmaları ve Türkiye - Çin ilişkilerine katkılarından dolayı İstanbul Üniversitesi Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden Doç. Dr. Eyüp Sarıtaş ile Gazi Üniversitesi Çeviri ve Kültürel Çalışmalar Bölümü'nden Doç. Dr. Giray Fidan'a plaket ve arma takdim etti. 

Kutlama pastasının kesildiği etkinlikte, daha sonra konuklara yemek ikramında bulunuldu. Resepsiyonda ayrıca, misafirlere Çin müziği dinletisi sunuldu.