“Çin, küresel ekonomiye olumlu enerji kattı”

“Çin, küresel ekonomiye olumlu enerji kattı”

Çin Devlet Konseyi Araştırma-Geliştirme Merkezi Dünya Araştırma-Geliştirme Enstitüsü'nden uzman Ding Yifan, ABD'nin küresel ekonomi üzerine kara bulutlar getirdiği bir dönemde Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Boao Asya Forumu'nda yaptığı konuşmanın, küresel ekonomiye olumlu enerji kattığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Xi, Boao Asya Forumu 2018 Yıllık Konferansı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Çin'in dışa açılan kapısının kapanmayacağını, tersine daha geniş açılacağını söyledi. Xi, konuşmasında ayrıca Çin'in piyasaya giriş kısıtlamalarını büyük ölçekte gevşeteceğini, daha elverişli bir yatırım ortamı yaratacağını, fikri mülkiyet haklarını koruyan tedbirleri arttıracağını ve ithalat hacmini genişleteceğini de ifade etti.

Xi'nin bu ifadelerine değinen Ding, gelecekte Çin ekonomisinin dışa daha geniş şekilde açılacağını ve yabancı yatırımcıların Çin'de geleceğinin parlak olduğunu kaydetti.

Ding, söz konusu yeni dışa açılma önlemlerinin, yabancı yatırımcılara daha fazla fırsatlar getirmenin yanı sıra Çin'de yatırım alanlarını da genişleteceğini dile getirdi.