“Çin, Kore Yarımadası'nın nükleerden arındırılmasında önemli rol oynuyor”

“Çin, Kore Yarımadası'nın nükleerden arındırılmasında önemli rol oynuyor”

Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, Çin'in Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması sürecinde olumlu ve önemli rol oynadığını söyledi.

Güney Kore (KC) Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, Cumhurbaşkanlığı Konutu'nda yeni yıl için bir basın toplantısı düzenledi. Moon toplantıda yaptığı açıklamada, Çin'in yarımadanın güney ve kuzey tarafları arasındaki ilişkilerin düzeltilmesi, yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması ve yarımadada barış ile istikrar sağlanmasında daima olumlu rol oynadığına dikkat çekti.

Kuzey Kore (KDHC) lideri Kim Jong-un ve ABD Başkanı Donald Trump arasında ikinci görüşmenin kısa bir süre içinde düzenlenmesini beklediğini belirten Moon, Kim'in Trump ile görüştükten sonra Seul'ü ziyaret etmesini temenni ettiğini dile getirdi.

ABD ve Kuzey Kore arasında yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması konusunda yapılan görüşmelerde somut tedbirler alınması gerektiğini vurgulayan Moon, söz konusu görüşmelerde şu an yaşanan en önemli zorluğun karşılıklı güven eksikliği olduğuna işaret etti.

Moon, Kim'in yeni yıl konuşmasında, Kaesong Sanayi Bölgesi ile Kumgang Dağı'ndaki yürütülen turizm gibi iş birliği projelerinin ön şartsız yeniden başlatılmasını istediğini belirtmesi konusunda ise, Kim'in önerini olumlu karşıladığını ve iş birliğinin güçlendirilmesinin iki tarafın da yararına olacağını düşündüğünü söyledi.

Moon Jae-in son olarak, başta ABD olmak üzere uluslararası toplumla iş birliğini sürdürerek, Kuzey Kore'ye uygulanan yaptırımlar gibi sorunları çözmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.