Çin, Kore Yarımadası Sorununun Barışçı Çözümünden Yana

Çin, Kore Yarımadası Sorununun Barışçı Çözümünden Yana

 

Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Moskova'da mevkidaşı Sergei Lavrov'la düzenlediği ortak basın toplantısında soruları yanıtladı.

Çinli bakan Kore Yarımadası sorununun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) ilgili kararları temelinde diyalog ve müzakere yoluyla çözülmesinden yana olduklarını belirtti.

Çin'in ortaya koyduğu bu önerinin BM Tüzüğü'nün amacına, uluslararası toplumun deneyimlerine ve yarımadadaki iki ülke dahil bölge ülkelerinin ortak çıkarlarına uygun olduğunu vurguladı.

Wang Yi, askeri tedbirlerin herhangi bir ülkenin seçimi olmaması gerektiğini, bu konuda Rusya'yla fikir birliği sağlandığını kaydetti.

Bakan Wang Yi, Kuzey Kore'nin BMGK'nin kararlarına aykırı girişimlerde bulunmaması ve diyalogun yeniden başlatılması için zemin hazırlanması çağrısında bulundu.

Wang Yi, ABD yönetiminin sorunu diyalogla barışçı şekilde çözme düşüncesini somut adımlarla hayata geçirmesi gerektiğini vurguladı.

Wang, Güney Kore'nin de yaptırımla beraber diyalog yoluyla sorunları çözme politikasında ısrar etmesi gerektiğini söyledi.

Wang Yi, Japonya'nın da daha aktif ve yapıcı bir tavır sergileyerek, barış görüşmesini engellememesini arzuladıklarını ifade etti.