Çin, KDHC ile ABD Liderlerinin Buluşması İçin Uygun Koşulların Yaratılmasını İstiyor

Çin, KDHC ile ABD Liderlerinin Buluşması İçin Uygun Koşulların Yaratılmasını İstiyor

Çin, 16 Mayıs Çarşamba günü, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC-Kuzey Kore) ve ABD liderleri arasındaki görüşme için uygun koşulları yaratma, Kore Yarımadası'nı nükleer silahlardan arındırma ve kalıcı barışı sağlama çağrısında bulundu.

KDHC resmi medyası, Çarşamba sabahı, yapılmakta olan bir ABD-Güney Kore ortak askeri tatbikatı üzerine, Pyongyang'ın Güney Kore ile üst düzey görüşmeleri süresiz durduracağını belirterek, ABD ile planlanan buluşmadan çekilme tehdidinde bulundu.

Çin Dışişleri bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Kore Yarımadası'ndaki durumun diyalog ve düzelme yönünde ilerlemekte olduğunu ve zor kazanılmış gelişmelerin hem tüm tarafların çıkarları ile hem de uluslararası topluluğun beklentileriyle uyuştuğunu söyledi.

Lu, ilgili tarafların, özellikle de KDHC ve ABD'nin, Kore Yarımadası'na ilişkin siyasal çözüm için önemli bir fırsatın yakalanmış olduğu bir anda, iş birliği yapmaları ve liderlerinin buluşmalarına elverişli koşulları yaratmak için iyi niyet ve içtenlik göstermeleri gerektiğini belirtti.

Çin'in ayrıca KDHC ve Kore Cumhuriyeti (Güney Kore)'nin Panmunjom Deklarasyonu ruhunu izleyerek karşılıklı olarak birbirlerinin makul kaygılarına anlayış göstermelerini umduğunu söyleyen Lu, iki ülkenin güven oluşturmalarının ve bağlarını pekiştirmelerinin beklendiğini belirtti.

Lu, ilgili tarafları, ihtilaf durumunu tırmandıracak adımlardan kaçınmaya; diyalog ve görüşme için elverişli koşullar oluşturmaya çağırdı.