Çin: KC ve KDHC gerginliği hafifletmeli

Çin: KC ve KDHC gerginliği hafifletmeli

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bugün Beijing'de yaptığı konuşmada, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) ve Kore Cumhuriyeti'nin (KC) kısa süre önce Kore yarımadasındaki sorunun hafifletilmesi için verdiği pozitif sinyalleri Çin'in olumlu karşıladığını belirtti.

Sözcü Lu, KC ve KDHC'nin yarımadadaki gerginliğin hafifletilmesi, diyalog ve müzakerenin yeniden başlatılmasında aktif rol oynaması arzusunu dile getirdi.

Alınan bilgilere göre, KC Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, dün "15 Haziran Ortak Deklarasyonu"nun yayınlanmasının 17. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen anma etkinliklerine katılırken yaptığı konuşmada, KDHC'nin yeni bir nükleer füze tehdidini başlatmaması halinde, KC'nin şartsız olarak KDHC'yle diyalog kuracağını kaydetti.

Moon Jae-in'e göre, iki taraf, KDHC'nin nükleer silahları geliştirmekten vazgeçmesi, yarımadada barış mekanizmasının oluşturulması ve KDHC-ABD ilişkilerinin normalleştirilmesinin gerçekleştirilmesi gibi konuları ele alabilir.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) Vatanı Barışçı Birleştirme Komitesi, kısa süre önce yaptığı açıklamada, milli bağımsızlık, aynı milliyete mensup insanlar arasındaki düşmanlığın kaldırılması ve askeri gerginliğin hafifletilmesi dahil KDHC-KC ilişkileriyle ilgili üç ilkesel tutumu ortaya koydu.

Bununla ilgili soruları yanıtlayan Lu Kang, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında yaptığı konuşmada "aynı milliyetten gelen KC ve KDHC'nin aralarındaki ilişkilerini iyileştirerek, uzlaşma ve iş birliğini ilerletmesi, iki tarafın temel çıkarına uygundur, aynı zamanda bölgedeki barış ve gelişmeye de yararlıdır." diye konuştu.