Çin: KC ve ABD, “THAAD” sürecini durdurmalı

Çin: KC ve ABD, “THAAD” sürecini durdurmalı

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Çin'in Güney Kore'de (Kore Cumhuriyeti) THAAD füze rampası taşıyan dört askeri aracın konuşlandırma sürecinin bir an önce durdurulmasını talep ettiğini söyledi.

Gazetecilerin ilgili sorularını yanıtlayan Geng Shuang, bugün yaptığı açıklamada, Çin'in Güney Kore ve ABD'ye, Çin'in çıkarları ve hassasiyetlerine önem vererek, konuşlandırma sürecinin durdurulması, gerekli teçhizatların kaldırılması çağrısında bulundu.

Geng Shuang, Çin'in ABD'nin Güney Kore'de "THAAD" füze savunma sistemini konuşlandırmasına her zaman karşı olduğuna dikkat çekti.

Sözcü Geng, "THAAD" füze savunma sisteminin KC'nin güvenlik kaygısını çözemeyeceğini, Kore Yarımadası'ndaki ilgili sorunların çözümüne yarar sağlamayacağını, sadece sorunları daha karmaşık hale getireceğini kaydetti.

Geng Shuang, Güney Kore'de "THAAD" füze savunma sisteminin konuşlandırılmasının bölgedeki stratejik dengeyi ciddi bir şekilde kötüleştirerek, Çin dahil bölge ülkelerinin stratejik güvenlik çıkarlarına zarar vereceğini de yineledi.