Çin Kargo Şirketleri Hava Taşımacılığında

Çin Kargo Şirketleri Hava Taşımacılığında

Çin özel kargo şirketleri hava taşımacılığıyla daha süratli teslimat yaparak gittikçe alan kazanıyor.

Shanghai YTO Express geçen hafta doğu eyaleti Zhejiang'da Jiaxing belediyesiyle buranın havalimanında bir hava lojistik merkezi kurmak için anlaşma imzaladı.

İnşası, toplam 7,3 milyar yuanlık (1,06 milyar ABD doları) bir yatırımla 2018 sonundan önce başlayacak olan merkezin 2021'de işletmeye açılması bekleniyor. 

Şirketin hava kargo işi sorumlularından biri olan Su Xiufeng'e göre Jiaxing, hava taşımacılığı merkezi kurmak için ideal bir yer. Çünkü bulunduğu Yangtse nehri delta bölgesi Çin kurye işi için tam bir merkez noktası; ayrıca pek çok önemli kent buradan üç saatlik uçuş mesafesinde bulunuyor.  

Esas merkezi Şanghay'da bulunan bu şirket, ortak bir taşımacılık şirketi oluşturmak amacıyla Türk Hava Yolları ve PAL Air Ltd ile Haziran ayında takım oluşturdu. 

Öte yandan Guangzhou'da yerleşik SF Express hava kargoculuğu piyasasında önder bir oyuncu olmuştur. 1 Temmuz itibariyle, kargo hava yolları SF Express SF Airlines'a ait SF Airlines'ın 45. kargo uçağı kullanıma sokuldu. 

SF Express merkez Çin Hubei eyaletinin il yönetimiyle geçen yılın sonunda Ezhou City havalimanında bir nakliye havaalanı inşa etmek üzere anlaşma imzaladı. Havalimanından 2025 yılında 2,45 milyon tonluk yük taşınması bekleniyor.

Hızlı teslimat şirketlerinin kargo uçuşlarına karşı ilgilerinin artması, kuşkusuz ülkenin kurye işlerinin büyümesiyle bağlantılı.

Çin hızlı teslimat sektörü, bu yılın ilk yarısında, toplam 22,08 milyar teslimat yaptı. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemine göre %27,5 fazla. Ayrıca aynı dönemde 520 milyon denizaşırı teslimat gerçekleşti, ki bu da bir önceki yılın aynı dönemine oranla %43,1 kadar artış demek.  

 

Çin kurye piyasası araştırma enstitülerinden China Express Consulting'in bir analisti olan Xu Yong, lojistik altyapısına yapılan yatırımın uzun dönemde şirketlerin maliyetlerinin azalmasına katkıda bulunacağını söylüyor.