Çin, Japonya'nın Yüksek Savunma Bütçesinden Kaygılı

Çin, Japonya'nın Yüksek Savunma Bütçesinden Kaygılı

 

Çin, Japonya'nın savunmaya yüksek bütçe ayırmasından kaygı duyduğunu açıkladı.

Japonya Savunma Bakanlığı'nın 2018 savunma bütçesi için rekor düzeyde istekte bulunacağı bildirildi. Bakanlık, hazineden 5 trilyon 200 milyar yan talep edecek.

Japon basınında bu konuda çıkan haberlerde, Savunma Bakanlığı'nın Kore Yarımadası'ndaki gelişmelerin yanı sıra, Çin tarafından yürütülen deniz faaliyetlerine karşı böyle yüklü bir savunma bütçesi talep ettiği belirtiliyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugünkü basın toplantısında bu konuya ilişkin bir soruyu yanıtladı. Hua'nın açıklaması şu şekilde:

"Son yıllarda Japonya durmadan 'sözde Çin tehdidi teorisi'ni ortaya atıp, bu konuda provakasyon yapıyor. Bununla beraber savunma bütçesini devamlı olarak arttırarak, silahlanmasını genişletiyor ve yeni güvenlik yasasını uyguluyor. Japonya'nın bu tür girişimleri ve bu girişimlerin asıl amacı son derece dikkat çekici. Japonya'nın niyetini dürüst bir şekilde izah etmesi gerekiyor."

Uluslararası toplumun ve özellikle Asya ülkelerinin, tarihi ve güncel nedenlerden dolayı Japonya'nın askeri alanda attığı adımları yakından takip ettiğine vurgu yapan Hua, Japonya'nın tarihten ders alıp, komşu Asya ülkelerinin güvenlik kaygılarını önemsemesi çağrısı yaptıklarının altını çizdi.

Hua ayrıca, Japonya'nın askeri güvenlik alanında temkinli davranmasını istediklerini sözlerine ekledi.