Çin: İşletmelerimizin haklarını koruyacağız

Çin: İşletmelerimizin haklarını koruyacağız

 

Çin, ABD'nin ülkesine yönelik başlatacağı soruşturmalara karşı, Çinli işletmelerin meşru hak ve çıkarlarını kararlılıkla koruyacağını açıkladı.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, 18 Ağustos'ta "1974 Ticaret Yasası" uyarınca Çin'e karşı soruşturma başlatacağını açıkladı. Soruşturma çerçevesinde, Çin hükümetinin teknoloji transferi, fikri mülkiyet hakları, inovasyon gibi alanlardaki politikaları ile eylemlerinin haklılığı, ayrıcalık niteliği ve bu faktörlerin ABD'nin ticaret sektörüne baskı ya da kısıtlamalar getirdiği yönündeki iddialar araştırılacak.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng bugün düzenlenen basın toplantısında, konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

"ABD'nin kendi yurt içi yasasına göre, Çin'e yönelik ticari soruşturma başlatması, mevcut uluslararası ticaret sistemini baltalamakla kalmadı; Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri ilerletme çabası harcayan çeşitli tarafların da çalışma şevkini kırdı. Bu tür tek taraflı ve koruyucu eylemlere karşı şiddetli hoşnutsuzluk duyuyoruz. Çinli işletmelerin meşru hak ve çıkarlarını kararlılıkla korumak için gereken tüm önlemleri alacağız."

Gao Feng, ekonomi ve ticaret sorunlarında Çin ve ABD'nin ortak çıkarlarının anlaşmazlıklardan daima çok olduğunu ve iki ülkenin karşılıklı yarar ile ortak kazancı gerçekleştirebileceğini düşündüklerini dile getirdi.