Çin İnsan Hakları Heyeti Avusturya'da

Çin İnsan Hakları Heyeti Avusturya'da

Çin İnsan Hakları Araştırma Derneği Başkanı Qiangba Puncog, 11-13 Haziran günlerinde Avusturya'yı ziyaret ederek ilgili taraflarla Çin'in insan hakları çalışmalarında sağladığı gelişme ve uluslararası işbirliği konularında fikir alışverişinde bulundu.

Çin heyeti, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasından itibaren özellikle reform ve dışa açılma politikasının uygulanmasıyla beraber insan hakları çalışmalarının ülkenin somut durumuna uygun gelişme yolunu bulduğunu anlattı.

Çin Komünist Partisi Merkezi Komitesi 18. Ulusal Kongresi'nden sonra Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in liderliğindeki ÇKP Merkez Komitesi'nin, insan haklarının korunması çalışmalarını sosyalist hukuk devletinin inşasında ön plana koyduğunu ifade eden heyet, bu alanda Avusturya tarafıyla temas ve işbirliğini yoğunlaştırmaya hazır olduklarını belirtti.

Beijing'in insan hakları alanında elde ettiği başarıları takdirle değerlendiren Avusturya tarafı, Çin'in ilgili birimleri ve akademik kuruluşlarıyla temas ve işbirliğini güçlendireceklerini dile getirdi.