Çin ile Trinidad ve Tobago'dan Yararcı İş Birliği Taahhüdü

Çin ile Trinidad ve Tobago'dan Yararcı İş Birliği Taahhüdü

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Beijing'de ülkeyi ziyaret eden Trinidad ve Tobago Başbakanı Keith Rowley ile görüştü.

İki lider, altyapı tesisleri, enerji, finans ve tarım gibi alanlardaki ikili işbirliğini ilerletme konusunda anlaştı.

Li Keqiang, görüşmede yaptığı konuşmada, Trinidad ve Tobago'nun Çin ile diplomatik ilişkiler kuran ilk Karayip ülkelerinden biri olduğunu hatırlattı. Çin'in yararcı işbirliğini derinleştirmeye ve uluslararası ve bölgesel meselelerde koordinasyonu güçlendirerek ikili ilişkileri yeni bir düzeye çıkarmaya hazır olduğunu kaydeden Başbakan Li, "Kuşak ve Yol İnisiyatifi" ile Trinidad ve Tobago'nun kalkınma stratejisini kenetleme çağrısında bulundu.

Çinli firmaların Trinidad ve Tobago'da yatırım yapmasının teşvik edildiğini dile getiren Li Keqiang, Çin'in, Trinidad ve Tobago'nun ekonomik büyümesine ve halkın yaşam seviyesinin yükseltmesine yardım sağlayacağını söyledi. Önümüzdeki yıl diplomatik ilişkilerin kurulmasının 45. yıldönümü münasebetiyle eğitim, kültür, spor ve turizm alanlarındaki temasların yoğunlaştırılacağını ifade eden Li Keqiang, iki ülke arasında vize işlemlerinin de kolaylaştırılacağını kaydetti.

Li ayrıca, Trinidad ve Tobago'nun, Çin'in Latin Amerika ve Karayip ülkeleri ile ilişkilerini güçlendirmesinde yapıcı rol oynamasını ümit ettiklerini söyledi.

Keith Rowley ise, diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana iki ülkenin güçlü kalkınma ivmesini koruduğunu ifade etti. Ülkesinin "Tek Çin" politikasını kararlılıkla izlediğini vurgulayan Rowley, Çin ile Kuşak ve Yol çerçevesinde sağlık, finans gibi birçok alanda somut işbirliğini pekiştirmeye hazır olduklarını kaydetti. Başbakan Rowley, yıllardır ülkesine verdiği destekten dolayı da Çin'e teşekkür etti.