Çin ile Rusya Enerji İş Birliğini Görüştü

Çin ile Rusya Enerji İş Birliğini Görüştü

 

Çin Başbakan Yardımcısı Zhang Gaoli, Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Aleksey Miller ile yaptığı görüşmede, ikili enerji işbirliğinin geliştirilmesi çağrısında bulundu.

Zhang Gaoli, dün başkent Beijing'de gerçekleşen görüşmede, iki ülkenin son yıllarda başta doğalgaz olmak üzere, enerji alanında yeni işbirliği neticeleri elde ettiğini belirtti. Zhang, bunun Çin-Rusya kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin düzeyini de gösterdiğini kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Zhang, enerji alanındaki istikrarlı ve olumlu işbirliğini geliştirmek için ham petrol ticareti ile ham petrol tedarikinin artırılması, Uzak Doğu boru hattı ve Yamal Projesi gibi büyük ortaklıkların hayata geçirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Aleksey Miller de görüşmede, Çin'in Rusya'nın önemli bir enerji ortağı olduğunu hatırlattı.

Miller, Rusya'nın Çin ile mevcut projeleri gerçekleştirmek ve sürekli yeni işbirliği alanları açarak ikili enerji ortaklığını geliştirmek için çalışmak istediğini sözlerine ekledi.