Çin ile Panama'dan 38 Milyon Dolarlık 14 Ticaret Sözleşmesi

Çin ile Panama'dan 38 Milyon Dolarlık 14 Ticaret Sözleşmesi

 

Çin ile Panama arasında, toplamda 38 milyon dolarlık değere sahip 14 ticaret sözleşmesi imzalandı.

Panama kentinde dün düzenlenen imza törenlerinde, Çinli ve Panamalı işletmeler arasında su ürünleri, ahşap malzemeler, madeni ve tarımsal ürünler gibi çeşitliliği kapsayan 38 milyon dolar değerinde 14 ticaret sözleşmesi yürürlüğe koyuldu.

Çin Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Zhi Luxun, Panama'nın Çin'in Orta Amerika'daki önemli bir ekonomik ve ticari ortağı olduğunu ifade etti. Zhi, iki ülke arasında son yıllarda karşılıklı ticarette hızlı bir büyüme eğiliminin görüldüğüne işaret etti.

Zhi, bu organizasyonun, 13 Haziran'da Çin ile Panama arasında diplomatik ilişkilerin resmen kurulmasının ardından Çinli işletmelerden heyetlerin Panama'ya yaptığı ilk ziyaret olduğunu belirtti.

Zhi, Çin'in Panama'ya gerçekleştirdiği doğrudan yatırımın 2016 yılının sonunda 250 milyon dolara ulaştığını ve yatırımların özellikle deniz taşımacılığı, ticaret, haberleşme ve finans gibi alanlarda yoğunlaştığını söyledi.

Panama Sanayi ve Ticaret Bakanı Augusto Arosemena ise, Çin ile Panama arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının ikili işbirliğine yeni fırsatlar getirdiğini ve Çin işletmelerinin Panama'nın köprü rolünden faydalanmasını beklediklerini dile getirdi.