Çin ile Kuşak ve Yol İş Birliği Belgesi İmzalayan Tarafların Sayısı Artıyor

Çin ile Kuşak ve Yol İş Birliği Belgesi İmzalayan Tarafların Sayısı Artıyor

 

Çin Dışişler Bakanlığı sözcüsü Lu Kang, bugün Beijing'de düzenlenen olağan basın toplantısında yaptığı konuşmada, 74 ülke ve uluslararası örgütün Çin'le Kuşak ve Yol iş birliği belgesi imzaladığını kaydetti.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi kısa süre önce BM Genel Kurulu'nun genel görüşmeleri sırasında BM Ekonomik ve Sosyal İşler Konseyi ile Kuşak ve Yol girişiminde iş birliği mutabakat anlaşmasını imzalamıştı.

Bu anlaşmayla ilgili sorularını yanıtlayan sözcü Lu, Kuşak ve Yol inisiyatifine katılan ve destek veren ülke ve uluslararası örgütlerin sayısının gittikçe arttığını, bu girişimin inşası sürecinde Çin'in her zaman olduğu gibi "müzakere, ortak inşa ve paylaşım" düşüncesini izleyerek, güzergahtaki ülkelerle birlikte adil, rasyonel ve şeffaf uluslararası ekonomik ve ticari kurallar sistemini inşa etmeye çalıştığını ifade etti.

Lu Kang, Kuşak ve Yol iş birliğinin bölgesel ve küresel ekonomik büyümeye yeni dinamikler katarak, dünyadaki çeşitli ülkelerin ortak kalkınma ve refahı gerçekleştirmelerine yardım sağlayacağı inancını dile getirdi.