Çin ile Filipinler İkili İlişkileri Geliştirmede Anlaştı

Çin ile Filipinler İkili İlişkileri Geliştirmede Anlaştı

 

Çin Başbakanı Li Keqiang, Filipinler Temsilciler Meclisi Başkanı Pantaleon Alvarez ile yaptığı görüşmede, ikili ilişkilerin gelişmesinin sürdürülmesi çağrısı yaptı.

Li Keqiang, başkent Beijing'in merkezindeki Zhongnanhai yerleşkesinde dün gerçekleşen görüşmede, Çin ile Filipinler'in iyi komşuluk ilişkileri geliştirmesinin, hem iki ülke ve halkın temel çıkarlarına uyduğunu, hem de bölgede barış, istikrar ve gelişmeye katkı sağladığını dile getirdi.

Başbakan Li, iki ülkenin yasama organları arasındaki temasların güçlendirilmesi çağrısında da bulundu.

Filipinler, bu yıl 50. kuruluş yıldönümünü kutlayan ASEAN'ın dönem başkanlığını yürütüyor.

Çin'in Filipinler'in çalışmalarına destek verdiğini belirten Li Keqiang, Çin ile ASEAN arasındaki bağı ve bölgesel işbirlğini güçlendirmek için tüm taraflarla çalışmaya hazır olduklarını ifade etti.

Pantaleon Alvarez, görüşmede Filipinler ve Çin arasındaki işbirliğinde verimli neticeler elde edildiğini, bunun Asya ülkelerinin bir konsensüs oluşturmalarına ve işbirliğini sürdürmelerine yardım ettiğine dikkat çekti.

Alvarez, Li Keqiang'ın Filipinler'i ziyaret ederek bu yıl içinde düzenlenecek Doğu Asya Liderleri toplantısına katılım göstermesinden de memnuniyet duyacaklarını sözlerine ekledi.

 

Diğer yandan, Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkanı Zhang Dejiang da Alvarez ile dün bir araya geldi.