“Çin ile ASEAN bölgesel ilkeler belirleyebilir”

“Çin ile ASEAN bölgesel ilkeler belirleyebilir”

 

Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin ve ASEAN'ın Güney Çin Denizi'ndeki barışı korumak için bölgesel ilke belirlemesi önerisi sundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying dün düzenlenen basın toplantısında, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin kısa bir süre önce bir dizi Doğu Asya işbirliği toplantısına katıldığını hatırlattı.

Hua Chunying, toplantılarda bölgedeki kalkınma ve işbirliği, uluslararası gelişmeler ile sıcak sorunlar üzerinde fikir alışverişinde bulunulduğunu ifade etti.

Hua, Çin'in, Çin-ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda ortaya koyduğu "Çin-ASEAN Stratejik Ortaklık İlişkileri-2030 Hedefleri" gibi 7 önerinin ASEAN ülkeleri tarafından olumlu karşılandığına işaret etti.

Sözcü, 2018 yılında Çin ve ASEAN'ın stratejik ortaklık ilişkileri kurmasının 15. yıldönümü dolayısıyla, ikili ilişkilerin daha yüksek seviyeye taşınması için çalışacaklarına dikkat çekti.

Sözcü Hua, Çin'in, 10+3 Toplantıları ile Doğu Asya Zirvesi'nde ortaya koyduğu, bölgedeki somut işbirliğini güçlendirmeyi amaçlayan önerilerinin de ilgili taraflarca memnuniyetle karşılandığının altını çizdi.