Çin: İhtiyatlı para politikasını sürdüreceğiz

Çin: İhtiyatlı para politikasını sürdüreceğiz

Çin Halk Bankası'ndan (PBOC) yapılan açıklamada, ihtiyatlı para politikasının sürdürüleceği ve finans sisteminin reel ekonomiye destek kapasitesinin yükseltileceği ifade edildi.

Çin'in merkez bankası işlevi gören PBOC Başkanı Yi Gang önceki gün basına verdiği demeçte, Çin Merkezî Ekonomik Çalışmalar Toplantısı'nın kısa süre önce tamamlandığını hatırlatarak, toplantıda verilen kararları açıkladı.

Yi Gang'ın verdiği bilgilere göre, Çin para politikasını "ne çok sıkı ne çok esnek" seviyede tutarken piyasa likiditesini makul düzeyde koruyacak.

Kredileri kısıtlayan unsurlar ortadan kaldırılacak ve şirketlere, bilhassa özel firmalar ile küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) kredi desteği sağlanarak reel sektöre borç verilmesi için bankaları teşvik önlemleri alınacak.

Para politikalarının aktarılması ile ilgili mekanizmaların pürüzleri giderilerek aracısız finansman oranı artırılıp para kaynakları KOBİ'ler için erişilebilir hale getirilecek.

PBOC ayrıca finansman kaynaklarını artırmak amacıyla geçen cuma günü zorunlu karşılık oranlarını 1 puan düşürdüklerini açıklamıştı.