Çin: Hindistan sınır sorununda sözünden cayıyor

Çin: Hindistan sınır sorununda sözünden cayıyor

 

Çin, Hindistan'ın kısa bir süre önce "Çin-Hindistan sınır bölgesinde kara yolu inşa etme" kararı almasının, sınır sorununda daima sözünden caydığının bir göstergesi olduğunu açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying bugünkü basın toplantısında, Çin-Hindistan sınır sorunu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Hua Chunying, "Çin, kendi toprağında yol yaparken, Hindistan 'sözde güvenlik kaygısı' bahanesiyle yasa dışı olarak sınırı geçip engellemeye çalıştı. Şimdi ise Hindistan, sınırın tartışmalı bir bölgesinde yol yapacak. Bu durum, Hindistan'ın sınır sorununda daima sözünden caydığını ve sözleriyle eylemlerinin birbiriyle çeliştiğini gösteriyor." diye konuştu.

Hua, Hindistan'ın henüz tam olarak kesinleşmemiş sınır bölgesinde askeri amaç taşıyan altyapı tesisleri inşasının, sınır bölgesindeki mevcut gerginliğin yumuşatılmasına yararlı olmadığının altını çizdi.

Hindistan İçişleri Bakanlığı, Çin-Hindistan sınırının batı kesiminde kara yolu inşasına izin vermişti. Hindistan basınında son günlerde çıkan haberlerde, söz konusu yol inşasıyla, ücra bölgelerdeki güvenlik birlikleri ile tartışmalı bölgelerin birbirine bağlanabileceği ve böylece Hindistan sınır birliklerinin üstünlüğünün güvence altına alınabileceği ileri sürülüyor.