Çin Halk Bankası'ndan Tahvil Piyasası ile İlgili Açıklama

Çin Halk Bankası'ndan Tahvil Piyasası ile İlgili Açıklama

 

Çin Halk Bankası Başkan Yardımcısı Pan Gongsheng, Çin tahvil piyasasının önemli uluslararası tahvil endekslerine dahil edilmesini olumlu karşıladıklarını ve desteklediklerini belirtti.

Pan Gongsheng, Çin Halk Bankası'nın Çin tahvil piyasasının dışa açılmayı aktif şekilde ilerlettiğini ve yurtdışı kuruluşlarının Çin'e tahvil sürmelerini desteklediğini belirtti.

Pan, Çin Halk Bankası'nın yabancı yatırımcıları Çin tahvil piyasasına yatırım yapmaya çekmek amacıyla, yönetim prosedürünü basitleştirip, yatırım kotasını kaldırdığını söyledi.

Pan, ilgili sermayenin yurtiçi ve yurtdışında karşılıklı olarak havale edilmesinde de sınırlamaların olmadığını kaydetti.

Pan Gongsheng ayrıca, yeni aşamada ilgili politikaları iyileştirerek, yabancı yatırımcılara daha dostane ve daha kolay ortam yaratmaya devam edeceklerini ifade etti.

Çin Halk Bankası'nın verilerine göre, bugüne kadar Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşlar, Polonya dahil yabancı hükümetler ile bazı uluslararası ticaret bankaları ve finansal olmayan işletmeler tarafından sürülen Renminbi tahvili veya SDR tutarı 68,7 milyar yuana ulaştı. Öte yandan 432 yabancı yatırımcının Çin tahvil piyasasında yatırımları yaklaşık 800 milyar yuanı buldu.