Çin: Geçici uygulamalar Suriye'nin egemenliğine saygı göstermeli

Çin: Geçici uygulamalar Suriye'nin egemenliğine saygı göstermeli

 

Mısır'a resmi ziyarette bulunan Çin'in Suriye Sorunu Özel Elçisi Xie Xiaoyan, gerilimi azaltma bölgeleri oluşturularak Suriye'nin egemenliğine saygı gösterilmesi ve ülkenin toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini belirtti.

Xie, ayrıca terör örgütlerine kararlılıkla darbe indirilmesinin önemine de vurgu yaptı.

Xie Xiaoyan dün Kahire'de basına verdiği demeçte, Suriye krizinde son zamanlarda bazı önemli değişikliklerin yaşandığına ve durumun genel olarak siyasi çözüm yönünde ilerlediğine işaret etti.

Xie, öncelikle ilgili tarafların Suriye'de dört adet gerilimi azaltma bölgesi oluşturmasının ateşkesin korunmasına yararlı olduğunu ifade etti. Ayrıca, Rakka ve Deyrizor'daki terörle mücadelede olumlu ilerlemeler kaydedildiğini ve bazı ülkelerin Suriye'nin geleceği konusundaki tutumunun değişmesinin siyasi sürecin ilerlemesine yeni fırsatlar sunduğunu belirtti.

Xie, ilgili taraflar arasında Suriye'de gerilimi azaltma bölgelerinin oluşturulması üzerinde fikir birliğine varılmasının, uluslararası toplumun siyasi çözüm sürecinin hızlanabileceğine inandığının bir göstergesi olduğunu söyledi.

Xie, ancak bu geçici uygulamaların Suriye'nin egemenliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne yeterli saygı göstermesi gerektiğine dikkat çekti.

Xie, terör örgütlerine yönelik kararlı darbenin sürdürülmesi gerektiğinin altını çizdi. Terörle mücadelede aynı standartta ısrar edilmesi gerektiğin belirten Xie, uluslararası toplumun ve ilgili tarafların aralarındaki eşgüdümü güçlendirerek, BM Güvenlik Konseyi tarafından terör örgütü listesine alınan bütün terör örgütlerine darbe indirmesi gerektiğini kaydetti.

Ekim ayında düzenlenecek yeni tur Cenevre Görüşmeleri'ne de değinen Xie, uluslararası toplumun, "barış görüşmelerinin Suriyeliler tarafından yönlendirilmesi" ilkesinin ışığında somut koşullara uygun ve tarafların kaygılarını göz önünde bulunduran bir çözüm yolunu bulması gerektiğini sözlerine ekledi.