Çin Gazze'deki Çatışmalardan Kaygı Duyuyor

Çin Gazze'deki Çatışmalardan Kaygı Duyuyor

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Çin'in dün Gazze sınır bölgesinde büyük can kaybına yol açan şiddetli çatışmalardan ciddi kaygı duyduğunu belirtti.

Sözcü bugün düzenlenen olağan basın toplantısında, Çin'in sivillere yönelik şiddet girişimlerine karşı çıktığını, Filistin ve özellikle İsrail'e soğukkanlılıklarını koruyarak, gerginliği tırmandırmaktan kaçınmaları çağrısında bulunduğunu söyledi.

On binlerce Filistinli, dün İsrail'deki ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınmasını protesto etti. Protestolarda yaşanan çatışmalarda, 50'den fazla kişi hayatını kaybetti, 2 binden fazla kişi yaralandı.

Lu Kang, "Kudüs'ün statüsü ve hangi ülkeye ait olduğu son derece karışık ve hassas konular olduğu gibi, Filistin ve İsrail arasındaki anlaşmazlıkların da temel sorunlarından biridir. Çin, BM'nin ilgili kararlarına göre, Filistin ile İsrail arasındaki barış görüşmelerinin bir an önce başlatılarak, Kudüs'ün nihai statüsü sorununun diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini düşünüyor. Çin, her zaman Filistin halkının yasal hak ve çıkarlarını koruma yönündeki haklı davasını kararlılıkla destekliyor. Çin, "İki Devletli Plan" ve 1967 yılında belirlenen sınırlar temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan ve tam egemenliğe ve bağımsızlığa sahip bir Filistin devletinin kurulmasına da daima destek veriyor. Ayrıca Çin, uluslararası toplumla birlikte, Filistin sorununun uygun yolla çözümünü hızlandırmak için çaba göstermeye hazır." yorumunda bulundu.