Çin, G. Çin Denizi Bölgesinde İş Birliği İstiyor

Çin, G. Çin Denizi Bölgesinde İş Birliği İstiyor

 

Çin'in Güney Çin Denizi bölgesindeki diğer ülkelerle diyalog ve işbirliği eğilimini sürdürmekten yana olduğu açıklandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün başkent Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, Çin'in, ASEAN ülkeleriyle yarın Filipinler'in başkenti Manila'da Güney Çin Denizi Taraflar Eylem Deklarasyonu 22. Ortak Çalışma Toplantısı'nı gerçekleştireceğini söyledi. Sözcü, toplantıda, deklarasyonun hayata geçirilmesi, denizlerdeki somut işbirliğinin ilerletilmesi ve Güney Çin Denizi Eylem Kuralları'na dair müzakerelerdeki sorunların ele alınacağını kaydetti.

Şu an Güney Çin Denizi'ndeki durumun Çin ve diğer bölge ülkelerinin ortak çabaları sayesinde, istikrara kavuştuğunu dile getiren Hua, "İlgili taraflar, diyalog ve müzakere yoluna dönerek deklarasyonun kapsamlı ve etkili şekilde yerine getirilmesini sağlamaya, anlaşmazlıkları kontrol etmek, karşılıklı güveni artırmak ve işbirliğini ilerletmek suretiyle Güney Çin Denizi bölgesindeki barış ve istikrarı korumaya çalışıyor" ifadesini kullandı.

Sözcü, taraflardan diyalog ve işbirliği eğilimini sürdürerek, eylem kurallarına dair müzakerelerin yapılması için uygun zemini hazırlamalarını da istedi.